• Sitemizi misafir olarak gezmektesiniz. Eğer üyemiz değilseniz, misafir olarak sitedeki bir çok aktiviteden faydalanamazsınız. Tüm aktivitelerimizden faydalanabilmek için ücretsiz olarak topluluğumuza dahil olabilir, konular açabilir, mesajlar yazabilir, diğer üyelerimiz ile iletişime geçebilir, anketlere katılabilirsiniz. Kayıt işlemi hızlı, ücretsiz ve çok basittir. Lütfen kayıt bağlantısını tıklayınız.
Kaynak simgesi

İnşaat Sektöründe Fine Kinney Metodu Kullanılarak Risk Analizi Yapılması 2017-12-17

İndirmek için izniniz yok
İnşaat Sektöründe Fine-Kinney Metodu Kullanılarak Risk Analizi Yapılması
Kamer Erzurumluoğlu
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İş Sağlığı ve Güvenliği ABD, Adana
(322) 455 00 00 kerzurumluoglu@yahoo.com
Kerem Nur Köksal
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi,
İnşaat Mühendisliği Bölümü, Adana
(322) 455 00 00 (2086) knkoksal@adanabtu.edu.tr
İ. Halil Gerek
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi,
İnşaat Mühendisliği Bölümü, Adana
(322) 455 00 00 (2066) ihgerek@adanabtu.edu.tr
Öz
İş kazaları Dünya’da ve Türkiye’de her yıl çok ciddi bir sorun olarak insanlarının hayatını etkilemektedir. Bunun sonucunda meydana gelen kayıplar bütün ülkelerin sorunu olmasıyla birlikte gerekli ve yeterli önlemlerinin zamanında alınmasıyla kayıpların önemli ölçüde azaltılabileceği bir gerçektir. Yaşanabilecek iş kazalarının azaltılabilmesi için mevcut risklerin doğru algılanması ve analiz edilmesi gerekmektedir. 6331 nolu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre tüm işyerlerinde Risk Analizi yapma zorunluluğu da bulunmaktadır.
Bu çalışmada inşaat sektöründe son yıllarda sık rastlanan kule vinç kaldırma faaliyetlerindeki riskleri analiz etmek için Fine-Kinney metodu seçilmiştir. Uygulama alanı olarak kule vinç kullanımının yoğun olduğu bir Termik Santral İnşaatı ve bir Sağlık Kampüsü İnşaatı projeleri seçilmiştir. Söz konusu projelerde İSG açısından sahada tespit edilen uygunsuzluklar kayıt altına alınarak olası tehlikelerin listesi oluşturulmuş, tehlikelerin neden olabileceği riskler belirlenerek analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Risk seviyeleri kabul edilebilir düzeye gelinebilmesi için gerekli önlemler vurgulanmıştır.
Anahtar Kelimeler: Risk analizi, Fine-Kinney Metodu, risk, kule vinç,
Yazar
imuratbayik
İndirilenler
1
Gösterim
523
İlk sürüm
Son güncelleme
Puanlama
0.00 yıldız 0 puan

imuratbayik için daha fazla kaynak

Üst